Akbank Findeks Kredi Notu Öğrenme
14 Kas, 2018 16:00 tarihinde eklendi

Akbank Findeks Kredi Notu Öğrenme

Akbank Findeks Kredi Notu Öğrenme

Özellikle bankalar aracılığı ile kredi ve kredi kartı başvurusu yaptığınızda sizi değerlendirme sürecine almaktadırlar. Değerlendirmeye girdiğinizde ilk bakılan durum kredi notunuzdur. Kredi notunuz sizin kredi alıp almayacağınıza önemli bir etkendir. Gelir durumunuzdan bile önemli olan kredi notunu başvuru yapmadan önce öğrenmenizi tavsiye ederiz. Kredi notunu öğrenmek için çeşitli yollar bulunmaktadır. Bu yollardan bir tanesi de Akbank müşterilerine özel Akbank findeks kredi notu öğrenme işlemidir. Eğer Akbank müşterisi iseniz hiç bir şeyle uğraşmadan oturduğunuz yerden kredi notunuzu öğrenebilir ve kredi notunuza göre kredi ve ya kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Bugünkü yazımızda size Akbank kredi notu öğrenme nasıl olur ve hangi aşamalardan sonra notunuzu kolayca öğrenebilirsiniz onu söyleyeceğiz. Yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu 

Findeks kredi notu ve ya kredi puanı da olarak geçen bu sistem KKB tarafından belirlenmiş bir puanlamadır. Geçmiş bankalarınız ile güncel bankalarınız arasında sizin banka performansınıza göre verilen bir nottur. Bankalardan kredi ve ürünlerini kullanabilmeniz için kredi notu çok önemlidir. Kredi almak için en az 1100 kredi notuna sahip olmanız gerekmektedir. Eğer iyi bir kredi notunuz olmasını ve her bankadan kredi ve kredi kartı almak istiyorsanız 1400 ve üzerinde kredi notunuz olmalı ve aynı zamanda kredi sicilinizde düzgün olması gerekmektedir. Eğer yaşadığınız avukatlık bir durum varsa (bankalardan kaynaklı) kredi almanız imkansızdır. Bazı bankalar kredi notunuza göre faiz belirlemektedirler. 1100 puanlı birisiyle 1500 puanlı kişi aynı faiz oranından faydalanamazlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Bankadan Kredi Çekemeyenler İçin Kredi 2019 (Detaylı İnceleme)

Akbank’tan Kredi Notunu Öğrenme

Findeks kredi notunu akbank üzerinden öğrenmek istiyorsanız öncelikle Akbank müşterisi olmanız gerekmektedir. Eğer Akbank müşterisi değilseniz Akbank’tan kredi notunuzu öğrenemezsiniz. Bunun için findeks.com sitesine girerek ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Yalnız Akbank müşterisi iseniz, kredi notunuzu Akbank Direkt uygulamasından kolayca öğrenebilirsiniz. Yalnız Akbank’tan da kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız ücret ödemek zorundasınız. Findeks kredi notu sorgulama işlemi hiç bir şekilde ücretsiz değildir.Banka şubelerine gidip kredi başvurusunda bulunduğunuzda kredinizi giren personele kredi notunuzu sorabilirsiniz. Ama bankaya gidip direk kredi notumu öğrenmek istiyorum derseniz bankalar bu isteğinizi gerçekleştiremeyebilir. Bu yüzden şubelerden anca kredi başvurusu esnasında notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu şekilde bir ücret ödemezsiniz.

Akbank internet bankacılığı ile de kredi notunuzu öğrenmek mümkündür. İnternet bankacılığı şifreniz varsa şubeye giriş yaptıktan sonra Başvuru ve Nakit sayfasındaki risk raporu bölümünden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Size gösterilen kredi notu ile kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kredi Notu ve Kredi Sicili Arasındaki Fark 

Pek çok müşterinin karıştırdığı bir işlem olan kredi notu ve kredi sicili arasında farklılıklar söz konusudur. Kredi notu banka performansınıza göre oluşturulan bir puanlama sistemidir. Bu kredi notu sıfırdan başlar ve 1900 ‘e kadar gitmektedir. Kredi sicili ise bankalarla yaşadığınız sıkıntıları ve ödeme performanslarınızı görüntülemektedir. Örneğin devamlı kredisini geç ödeyen bir kişinin kredi sicili kötü olur. Zaten bu performansla devam ederse bu da kredi notuna etki etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Kolay Yollardan Kredi Notunuzu Yükselten Püf Noktaları

Kredi sicili en kötü olan müşteriler ise kredileri avukata düşmüş kişilerdir. Eğer sizinde krediniz ve ya kredi kartınız ödenmediyse avukata düşeceksiniz ve kredi siciliniz de kara listeye eklenecektir. Devamlı bankalarla çalışmak istiyorsanız ve banka ürünlerini kullanmak istiyorsanız kredi notu ve kredi sicilinize özen göstermelisiniz. Ayrıca kredi başvurularınızı gelişi güzel yapmamalısınız. Çok başvuru olduğu zaman bu sizin hem kredi notunuza hem de kredi sicilinize etki etmektedir. 10 red başvurusu olan bir müşteri kredi notu iyi olsa bile kredi alamaz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *