İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır ? ( Detaylı Anlatım )
16 Mar, 2019 19:27 tarihinde eklendi

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır ? ( Detaylı Anlatım )

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır ? ( Detaylı Anlatım )

İhtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır diye soran herkes için hazırladığımız bu konumuzla ihtiyaç kredisi başvurusu yaparken nelere dikkat etmeliyiz ve kredi başvurusu için gerekli olan bütün püf noktalarını sizler için hazırladık.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç Kredisi başvurusu yapmak için bankaların belirdiği şartları yerine getirmek zorundasınızdır. Öncelikle şunu söylemek isteriz. Kredi başvurusu yaptığınız zaman banka kriterleri bankadan bankaya değişim göstermektedir. A bankası ile B bankasının kredi başvurusu her zaman aynı değildir. Her bankanın kendine özgü bir takın kriterleri vardır. Örneğin bir banka sgk kaydınız olmadan kredi verebilir bir diğer banka ise sgk kaydına gerek duymadan kredi verebilmektedir. Tabiki bankaların ortak kriterleride vardır. Bizler sizler için kredi başvurusu nasıl yapılır ve başvuru yapılması için gerekli olan evraklar nedir bunları detaylandıracağız.

Kredi Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Öncelikle ihtiyaç kredisi başvurmadan önce bütçe yönetiminizi iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Özellikle kendinize gelir ve gider tablosu oluşturarak analiz etmek sizin lehinize olacaktır. Kredi ödemelerinde yaşayacağınız sıkıntılar için muhakkak bir B planınızın olması gerekir.
  • İhtiyaç kredisi başvurusu yapmaya karar verdikten sonra Kredi alacağınız bankayı ve faiz oranlarını incelemeniz gerekir. İhtiyacınız olan miktarı ve aylık ödeme planınızı belirlemelisiniz.
  • Kullanmak istediğiniz krediyi belirlemelisiniz. Bankalar İhtiyaç Kredisi dışında, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ve Teminatlı Krediler vermektedir. Kredi kullanmak istediğiniz bankayı belirledikten sonra diğer bankalar ile faiz ve vade oranlarını karşılaştırmalısınız.
  • Kredi alacağınız bankadan önceden dosya masrafını ve sigorta masrafını öğrenmelisiniz. Kredi alacağınız banka büyük ihtimalle sizden Hayat Sigortası zorunluluğu isteyecektir. Bunların ücretini karşılaştırma yaparak öğrenebilirsiniz.
  • Dikkat etmeniz başka bir konu ise faiz oranı düşük olan bankalar genellikle dosya masrafı ve sigorta masrafı gibi ek ödemelerle faiz farkını kapatmaktadırlar. Siz az faizli kredi kullandığınızı düşündüğünüzde dosya masrafı adı altında daha çok para ödeyeceksiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Emekliye Faizsiz Kredi Veren Banka Var mı? (2019 İnceleme)


İhtiyaç kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • Ülkemizde ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak oldukça kolaydır. Teknolojinin gelişmesi ile kredi başvuruları daha da artmıştı. Eskiden ihtiyaç kredisine başvurmak oldukça zahmetliydi. Ancak şimdi oturduğunuz yerden başvuru yapabiliyor hatta bankaya gitmeden kredi kullanabiliyorsunuz.
  • İhtiyaç kredisi başvurularını şu kanallardan yapabilirsiniz. Banka şubesine giderek bireysel müşteri temsilcisinden kolayca kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bankaların telefon bankacılığı ile müşteri hizmetleri numaralarını arayıp kolayca kredi başvurusu yapabilirsiniz. İhtiyaç kredisi kullanacağınız bankanın ATM’sinden hızlı bir şekilde kredi başvurusu yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı ve Mobil uygulamayı indirerek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bu şekilde kredi başvurusu yapmanız için, banka ile çalışıyor olmanız yani bankanın hesap numarasının olması gerekmektedir. Bu tür başvurularda kredi başvurunuz onaylandığında anında hesabınıza aktarabilir kolayca kredi kullanabilirsiniz. En son kredi başvuru seçeneği ise ülkemizde en çok başvuru yapılan kanal olan SMS Kredi başvurusudur. Bankaların kendi özel kampanyalarının oluşturduğu telefon numaralarına SMS göndererek hızlı ve kolay kredi başvurusu yapabilirsiniz.
  • Bazı bankalar internet bankacılığı ve mobil bankacılık işlemlerinde kredi başvurusu yaptığınızda sizden belge ve bankaya gitmenizi istemez. Hemen kredinizi kullanma ihtimaliniz vardır. Ancak bazı bankalar kredi onayı alsanız bile bu kredi başvurusunu ön onay olarak alır ve sizi şubeye davet etmektedir. Evraklarınızı ve gelir belgenizi aldıktan sonra yaptıkları istihbarat sonucunda kredinizi kullanmanıza izin vermektedirler.

Kredi Başvurusunda İstenilen Belgeler Nelerdir?

  • İhtiyaç kredisi başvurusunda istenilen belgeler genelde bütün bankalarda aynıdır. Yalnız başvuru yapan kişilere göre istenilen evrak değişebilmektedir. Eğer banka müşterisi iseniz, banka sizden evrak istemeyebilir, çünkü hesap açılışı olduğunda sizin evraklarınız muhtemelen banka şubesinde kayıtlı olacaktır. Bu durumda sadece TC Kimlik yazılı bir nüfus belgesi götürmeniz yeterli olacaktır.
  • Bankaların genel olarak istedikleri başvuru belgeleri şunlardır. Nüfus cüzdanınız, Gelir belgeniz, SGK Hizmet dökümünüz, İkametgah belgeniz, bazı nadir durumlarda ise adınıza kayıtlı adres teyitini gösteren elektrik,su,doğalgaz, internet gibi faturalar istenebilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  ICBC Bank'tan Limitsiz Konut Kredisi Başvurusu (120 Ay Vade)

Önemli Uyarı : İnternet üzerinden dolandırıcılık şuçlarının artması ile kredi başvurusunda bulunacağınız zaman bankaların resmi adresi üzerinden kredi başvurusu yaptığınıza emin olun. Aksi takdirde kişisel bilgilerinizin çalınma riski ile karşılaşırsınız. Bu durum sebebi ile maddi kayıplar ile karşılaşma riskiniz olabilir. Hesaplarınızın ele geçirilmesi ile büyük kayıplar yaşayabilirsiniz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *