Kredi Notu Neden Düşer? Nasıl Yükselir?
15 Kas, 2018 21:03 tarihinde eklendi

Kredi Notu Neden Düşer? Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Neden Düşer? Nasıl Yükselir?

Kredi notu bankalardan kredi almanız için önemli bir terimdir. Kredi notu olmadan kredi ve ürünlerini alamazsınız. Bu yüzden kredi notunuz hep yüksek olması gerekir. Kredi notu yüksek olan kişiler ihtiyaçları doğrultusunda bankalardan istedikleri zaman kredi başvurusu yapabilirler. Eğer kredi notunuz düşükse bankalardan kredi almanız size kabus gibi gelecektir. Kredi Notu neden düşer? Kredi notu nasıl yükselir? diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilir ve bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Notu Hakkında

İhtiyaç kredisi, Konut kredisi, Taşıt kredisi gibi bir çok kredi ve kredi kartı başvurularınızda kredi notu çok önemli bir sebeptir. Bankalardan ilk başvuru yaptığınızda tc kimlik numaranız alınır ve kredi değerlendirilmesi yapılmaktadır.  Kredi notunuz değerlendirildikten sonra kredi limiti ile kredi faizi bu puana göre belirlenmektedir. Kredi notu artık sadece bankalarda karşımıza çıkmamaktadır. Taksitle cep telefonu alırken, beyaz eşya alırken, Ev ve araba kiralarken de karşımıza çıkabilir. Bu yüzden kredi notumuzun her zaman yüksek olması gerekmektedir.

Kredi kayıt bürosu Kredi sicilinizi bankalarla şimdiye kadar yaptığınız tüm alışverişlerinizi kayıt altına almış ve bu kayıtlarla puanlama sistemi geliştirmiştir. Bu geliştirilen sistemle oluşan not bankaların size kredi verip vermemesi için önemli bir etkendir. Kredi notu en az 0 en fazla 1900 olarak belirlenmiştir. Kredi notunuz 1100 ve ya 1200 üzerindeyse bankalardan kredi başvurusu yapabilirsiniz. 1000 puan altına bankalar kredi vermeye yanaşmamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Sicilimi Nasıl Temizlerim? Kredi Notu Düzeltme

Kredi Notu Nasıl Yükselir? 

Notunuzu yükseltmek istiyorsanız, bir anda bu notunuzu yükseltemezsiniz. Kredi notu çabuk düşebilir ama hızlı bir şekilde yükselmez. Bunun için yapmanız gereken bir çok madde vardır. Öncelikli olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı gününde ve hepsini ödemenizdir. Eğer devamlı kredi kartı ödemelerinizi asgari yapıyorsanız bu sizin kredi notunuza etki eder ve kredi notunuzu düşürür. Bu yüzden devamlı bir şekilde asgari tutarı ödeme işlemi yapmamalısınız. Kredi kartınızın limiti yüksekse ve borçlanmanız da yüksekse kredi notuna etki eder. Çünkü banka sizi riskli müşteri grubuna atar ve kredi sicilinize etki eder. Bankalarda yaptığınız tüm düzenli ödemeler kredi notunuza etki eder.Eğer kredi notunuzu sabit tutmak istiyorsanız devamlı kredi ve kredi kartı başvurusu yapmayınız. Kredi kartı ve kredi başvuruları kredi notunuzu düşürür. Özellikle red gelen başvurunuz en az 6 ay olumsuz başvuru olarak ekranlarda gözükecektir. Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenip kredi başvurusu yaparsanız sizin notunuzun daha çok düşmesini engelleyebilirsiniz.

Eğer bankalardan icralık ve takiplik olduysanız bu durum hem kredi notunuza hem de kredi sicilinize etki eder. Kredi takibi yaşadığınızda puanınız sıfırlanacak ve kredi siciliniz kara listede olacaktır. Siz tekrardan kredi ürünleri kullanmaya başladığınızda kredi notunuz tekrardan yükselecektir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Yukarıda da söylediğimiz gibi devamlı kredi ve kredi kartı başvuruları sizin kredi notunuzu düşürmektedir. Gelişi güzel başvurulardan ve bankaların hepsine birden başvuru yapmaktan uzak durmalısınız. Müşterilerin en çok hata yaptıkları ve kredi notuna etki eden bir diğer etkense kredi kartlarından çekilen nakit avanslardır. Bu sistemi pek çok kişi fazla bilmediği için puan yapmak için nakit avans çekip yatırmaktadırlar. Ama nakit avans çektiğiniz zaman bankalar sizi riskli müşteri grubuna sokar ve hızlı bir şekilde kredi notunuzu düşer. Kredi kartı alışveriş kartı olduğu için devamlı yaptığınız alışverişlerle kredi notunuzu düzeltebilirsiniz. Ayrıca gününde tamamını ödeyerek hızlı bir kredi notu yükseltme işlemi yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Puanı Öğrenme

Kredi notunun düşme sebeplerinden bir tanesi de kefil olduğunuz kredilerdir. Eğer kefil olduğunuz kredide kredi sahibi ödemeleri geciktirir ve ya hiç ödeme yapmazsa bu sizin kredi notunuza doğrudan etkendir. Siz ne kadar düzenli olursanız olun kefiliniz yüzünden kredi alamazsınız.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *